Jakub Bober i Sebastian Pelc o szkoleniu piłkarek i piłkarzy ręcznych w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie oraz SPR Handball Rzeszów

11/04/2020

SZKOLENIE PIŁKAREK I PIŁKARZY RĘCZNYCH W ZESPOLE SZKÓŁ SPORTOWYCH W RZESZOWIE ORAZ SPR HANDBALL RZESZÓW

SPR Handball Rzeszów i Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie – szkolenie piłkarek i piłkarzy ręcznych


1) Kilka słów o sobie? Od ilu lat jest pan związany z piłką ręczną – jako zawodnik, trener oraz największe sukcesy sportowe?
Jakub Bober: Nazywam się Jakub Bober, urodziłem się 15 lutego 1982 roku w  Błażowej, gdzie wychowałem się w rodzinie usportowionej. Moja mama trenowała siatkówkę i grała w klubie LZS Błażowianka Błażowa  natomiast tata grał w piłkę nożną w LZS Błażowianka Błażowa. Studiowałem na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku Wychowanie Fizyczne w Rzeszowie, gdzie swoje sportowe pasje rozwijałem w uczelnianym klubie sportowym AZS WSP Rzeszów oraz LZS Błażowianka Błażowa. Z piłką ręczna związany jestem od 21 lat. Zaszczepił mi ją mój nauczyciel Jurek Faraś. Gdzie jako szkoła podstawowa w Błażowej dotarliśmy do Finału Wojewódzkiego wygrywając w półfinale ze SP nr 15 z Rzeszowa. W Finale zajęliśmy 3 miejsce i zdobyliśmy brązowy medal. Obecnie mieszkam w Rzeszowie wraz z moją wspaniałą żoną Agatą, która wspiera mnie w decyzjach sportowych i nie tylko oraz dwoma synami. Starszy syn Kacper lat 8, który pasjonuje się motoryzacją, interesuje się samochodami wyścigowymi. Młodszy, Jasio lat 3, lubi bardzo grać w piłkę nożna. Od 1999 roku  jako zawodnik piłki ręcznej związany byłem z następującymi klubami (AZS WSP Rzeszów, AZS Uniwersytet Rzeszowski, SPR Orzeł Przeworsk) gdzie niewątpliwie miałem trzy  największe sukcesy:
a) awans do II ligi z AZS WSP Rzeszów
b) IV miejsce w II lidze z SPR Orzeł Przeworsk
c) zająłem II miejsce w klasyfikacji strzelców w II lidze
Po zakończeniu zawodniczej przygody, zająłem się trenowaniem zawodników piłki ręcznej. Poświęcam się pracy z dziećmi i młodzieżą, co sprawia mi bardzo dużą radość. Jestem dumny, gdy moi wychowankowie odnoszą sukcesy, a dzięki ciężkiej pracy osiągają swoje marzenia. Obecnie jestem trenerem SPR Handball Rzeszów II-ligowego zespołu jako trener moimi największym osiągnięciami są:
a) III miejsce w II lidze kobiet z SPR Handball Rzeszów
b) zdanie egzaminu na Licencję Trenerską A ZPRP
c) i chyba wiecie co chciałbym napisać ten cel jest moim marzeniem awans I ligi
Jestem trenerem piłki ręcznej  z prawdziwego powołania, a praca i rodzina są całym moim życiem. Gdy mam wolną chwilę, czytam książki związane z piłką ręczną.

Sebastian Pelc: Z piłką ręczną związany jestem już od bardzo dawna bo od IV klasy Szkoły Podstawowej czyli niemalże 25 lat. Patrząc że sam w tym roku obchodzę 35 urodziny to chyba dużo prawda? Na początku byłem zawodnikiem UKS-u „Kosynier” Rzeszów gdzie przy Szkole Podstawowej nr 4 trenowaliśmy pod okiem śp. trenera Zbigniewa Drozda. Następnie w okresie szkoły średniej przeszedłem do zespołu AZS-u UR Rzeszów w której występowałem w kategorii juniora oraz w seniorach w II lidze. Wtedy już działałem dwutorowo bo oprócz przygody jako zawodnik zaczęliśmy z moim partnerem Kubą Pretzlafem sędziować mecze piłki ręcznej. Po rozpadzie zespołu drugoligowego z braku funduszy został utworzony nowy klub Juvenia Rzeszów w którym występowałem w III lidze jeszcze dwa sezony jako zawodnik. Równolegle sędziując z coraz lepszym rezultatem co skutkowało awansem do grona sędziów szczebla centralnego, następnie na II ligę i po roku awans do I ligi teraz gdy patrzę wstecz to okazuje się że już prawię dekadę sędziujemy rozgrywki superligowe więc z perspektywy czasu była to dla mnie najlepsza decyzja, którą podjąłem mimo że serce chciało jeszcze grać na ligowych parkietach jednak jak czas pokazał Rzeszów po 15 latach jako ośrodek ligowej piłki ręcznej jest wciąż w tym samym miejscu z braku funduszy nie ma zespołu 2-ligowego w kategorii męskiej.
Od 2013 roku pracuję jako trener zespołu II-ligowego SPR „Orzeł” Przeworsk oraz od 2015 roku zacząłem pracę w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie i pracę z grupami młodzieżowymi SPR-u Handball Rzeszów. Sukcesów było wiele tych mniejszych i większych choć najbardziej utkwił mi w pamięci pierwszy medal Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn w Katowicach z 2016 gdzie razem z trenerem Maćkiem Śliżem i wspaniałą ekipą AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego świętowaliśmy zdobycie złotego medalu. Był to fantastyczny czas dla akademickiej piłki ręcznej w Rzeszowie, gdzie przez 3 lata regularnie znajdowaliśmy się rok w rok na pudle.

2) Jak wygląda szkolenie piłki ręcznej i dziewcząt w Zespole Szkół Sportowych i SPR Handball Rzeszów?
Jakub Bober: Szkolenie młodzieży wygląda dobrze aczkolwiek zawsze może być lepiej. 2 razy w tygodniu SPR Handball Rzeszów współpracuje z: trenerem od przygotowania motorycznego, trenerem mentalnym, prowadzimy konsultacje z dietetykiem. Współpracujemy również z trenerem od lekkiej atletyki co spowodowało poprawę kroku biegowego oraz dynamiki ruchu naszych dziewczyn. Mamy nadzieję że w przyszłości nasz klub będzie na co dzień współpracował ww. trenerami.  Pracujemy również od tego roku z Maciejem Kuchciakiem oraz Łukaszem Oleksy z Oleksy-Sport oraz Uniwersytetem Rzeszowskim Instytutem Nauk o Kulturze Fizycznej w Rzeszowie. Monitorujemy zawodniczki pod kątem przygotowania motorycznego, diagnozujemy i dokonujemy oceny wzorców ruchowych. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku aczkolwiek musimy rozwinąć pracę z dziećmi to jest nasz priorytet na najbliższe lata.

Sebastian Pelc: Szkolenie chłopców w SPR Handball Rzeszów odbywa się przez klasy sportowe przy Zespole Szkół Sportowych przy ul. Hetmańskiej 38, gdzie w siatkę godzin wplecione są treningi co pozwala zaoszczędzić czas na naukę inne zainteresowania lub hobby. Jest to dobre rozwiązanie poza tym treningi odbywają się codziennie. Aktualnie rocznikiem wiodącym wśród chłopców jest junior młodszy który przygotowywał się do baraży do 1/32 Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, jednak z powodu pandemii korona wirusa sezon został zawieszony.  Choć naszym głównym celem jest utworzenie grup dla najmłodszych adeptów piłki ręcznej do klasy IV Szkoły Podstawowej.

3) Jak wygląda współpraca między Zespołem Szkół Sportowych, a SPR Handball Rzeszów? Gdzie trenujecie? Jakimi możliwościami sprzętowymi dysponujecie?
Jakub Bober: Współpraca z Zespołem Szkół Sportowych w Rzeszowie jest dobra, cały czas się rozwija i idzie do przodu. Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie wspomaga jeżeli chodzi o sprzęt sportowy oraz korzystamy z obiektów szkolnych takich jak: bardzo dobrze wyposażona siłownia, sala fitness czy boczna (stara hala sportowa). Pozwala nam to na realizowanie treningów specjalistycznych z piłki ręcznej dla dziewczyn jak również pod kątem przygotowania motorycznego. W przyszłości chcielibyśmy trenować i grać mecze II ligi piłki ręcznej kobiet na Szkolnej Hali Sportowej. Na dzień dzisiejszy trenujemy na hali sportowej Podpromie (mała hala), ale jest to niestety hala niepełnowymiarowa, to ogranicza nieco pracę na treningach i realizacje treningów taktycznych, które są bardzo ważnym elementem naszej dyscypliny. Sprzęt sportowy dostajemy również od ZPRP ponieważ uczestniczymy w programie Ministerialnym OSPR. Podpisaliśmy umowę współpracy pomiędzy klubem KS Handball Posada Górna natomiast w tym roku podpiszemy porozumienie pomiędzy klubem z UKS GEM Posada Górna, a Zespołem Szkół Sportowych w Rzeszowie.

Sebastian Pelc: Współpraca między Zespołem Szkół Sportowych, a Klubem układa się bardzo dobrze można powiedzieć że są to ciała tożsame co nie znaczy że nie można czegoś ulepszyć? Aktualnie trenujemy na hali bocznej Podpromie oraz w szkole gdzie mamy świetnie wyposażoną siłownię. Do tego dochodzi hala do motoryki, gdzie odbywają się treningi indywidualne jak i taktyczne. Dużą pomoc w tym zakresie niesie ZPRP w ramach programu OSPR patrząc na lata w których ja trenowałem to jest niebo i ziemia jeśli chodzi o sprzęt mamy wszystko począwszy od piłek, przez płotki, gumy, sztangi, drabinki koordynacyjne skończywszy na „rebounderach” co sprawia że treningi są ciekawe, nic tylko trenować!!!

4) W jakim programach szkolenia piłki ręcznej biorą udział Wasi uczniowie/zawodnicy? (OSPR, Gramy w Ręczną itp.)
Jakub Bober: Nasze uczennice biorą udział w programie Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej. Jest to program rozwoju piłki ręcznej oparty na ośrodkach szkolenia sportowego młodzieży. Jest systemem szkolenia dzieci i młodzieży w piłce ręcznej od 4 klasy szkoły podstawowej do 4 klasy ponadpodstawowej. Został uruchomiony od września 2015 roku dzięki wsparciu środków Ministerstwa Sportu, środków pochodzących z samorządów i od sponsorów. Jego celem jest  zwiększenie zasięgu – odbudowanie szkolenia w tych regionach, w których piłka ręczna została zapomniana i zaniedbana. Powiększenie liczby dzieci i młodzieży uprawiających piłkę ręczną, szerokie jej propagowanie szczególnie w szkołach podstawowych. Przeprowadzanie szkoleń, pokazów i kursów dla nauczycieli. Doposażenie w materiały edukacyjne i sprzęt sportowy. Przeprowadzenie właściwego naboru i selekcji z wykorzystaniem ustalonych przez ZPRP parametrów i wskaźników. Unifikacja szkolenia na poziomie młodzieżowym – wprowadzanie zatwierdzonych lub przygotowanych przez ZPRP programów nauczania piłki ręcznej w szkołach. Doposażenie w materiały edukacyjne i sprzęt sportowy. Nasze dziewczyny wyjeżdżają na konsultacje wojewódzkie oraz makroregionalne gdzie rywalizują z zawodniczkami z innych województw.

5) Czy występujecie w rozgrywkach młodzieżowych oraz seniorskich?
Jakub Bober: Tak, dziewczyny z SPR Handball Rzeszów występują w następujących rozgrywkach młodzieżowych: junior, junior młodszy oraz w rozgrywkach seniorskich II ligi grupy IV piłki ręcznej kobiet. Ww. rozgrywkach uczestniczy z naszego klubu i szkoły ponad 60 dziewcząt. Ubolewamy, że nasza młodzieżowa liga składa się tylko z kilku zespołów co ogranicza nas pod względem mało rozegranych meczów.
W zmaganiach II ligi piłki ręcznej kobiet SPR Handball Rzeszów przed rokiem zajął III miejsce. Piłka ręczna w naszym mieście cały czas się rozwija pielęgnujemy tradycje AZS-u. Myślę, że w przyszłości rozwiniemy się bardziej i awansujemy do I ligi co życzę dziewczynom i sobie.

Sebastian Pelc: Aktualnie tak jak mówiłem wcześniej rocznikiem wiodącym jest junior młodszy w przyszłym roku planujemy zagrać również w juniorze oraz liczymy na utworzenie młodszych grup. Rok temu braliśmy udział w rozgrywkach III ligi małopolskiej jednak po reorganizacji tych rozgrywek na chwilę obecną jest to niemożliwe z tytułu kwestii finansowych.

6) Czy współpracujecie z innymi ośrodkami piłki ręcznej (akademie, klubu seniorskie czy młodzieżowe)?
Jakub Bober:
Współpracujemy z następującymi klubami piłki ręcznej kobiet: UKS Handball Posada Górna, SPR JKS Jarosław, TS MKS San Jarosław, UKS Olszynka Dzikowiec, Gryf Radomyśl Wielki, Dynów, Wadowice Górne, Kraśnik. Myślę, że ta współpraca daje dużo, ponieważ dziewczęta, które przychodzą do naszej szkoły i klubu mają szanse rozwoju. Dostają szanse poprzez codzienne treningi oraz rywalizację sportową w ligach juniorskich oraz seniorskiej. Współpraca odbywa się nie tylko na wypożyczaniu zawodniczek, ale również uczestniczymy w zajęciach pokazowych, które mają na celu popularyzować piłkę ręczną.

Sebastian Pelc: Z racji pełnienia funkcji pierwszego trenera w zespole „Orła” Przeworsk do tej pory starałem się umożliwić granie na poziomie II ligi wielu zawodnikom. Najważniejsze jest regularne występowanie i zderzanie się z przeciwnikiem, na bieżąco poprawianie swojej gry i stała chęć rozwoju. To motywuje zawodników niestety z racji bardzo małej ilości klubów młodzieżowych nasza sytuacja na Podkarpaciu nie do końca sprzyja rozwojowi co niestety ma przełożenie później na osiągane wyniki w Polsce. Więc reasumując dla najlepszych wiedzie droga do zespołu II-ligowego, gdzie jest zdecydowanie więcej przede wszystkim regularnego grania. Natomiast dla osób, które chcą się bawić piłką ręczną niekoniecznie na poziomie ligowym zapraszamy na treningi sekcji piłki ręcznej AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego.

7) Czy Wasi absolwenci dalej grają w piłkę ręczną, jeżeli tak to w jakim klubie, kiedy i kto?
Jakub Bober: Absolwenci, wychowankowie i zawodniczki Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie oraz SPR Handball Rzeszów grają lub grały w następujących drużynach ligowych:

  1. rocznik 1998 – Izabela Brzozowska TS MKS Jarosław I liga grupa B (sezon 2018/2019 oraz 2019/2020)
  2. rocznik 1998 – Sandra Pasławska TS MKS Jarosław I liga grupa B (sezon 2018/2019)
  3. rocznik 1998 – Karolina Szmyd KS Cracovia Kraków II liga grupa IV (sezon 2018/2019)
  4. rocznik 1999 – Dominika Puchalska (wypożyczenie w sezonie 2017/2018 do I-ligowego SPR JKS Jarosław) kapitan SPR Handball Rzeszów – II liga grupa IV 2018-2020
  5. rocznik 1999 – Dominika Jastrzębska (wypożyczenie w sezonie 2017/2018 do I-ligowego SPR JKS Jarosław)
  6. rocznik 1999 – Katarzyna Świerk (wypożyczenie w sezonie 2017/2018 do I-ligowego SPR JKS Jarosław) oraz TS MKS Jarosław I liga grupa B (sezon 2019/2020)
  7. rocznik 2000 – Paulina Lasek (wypożyczenie w sezonie 2017/2018 do I-ligowego SPR JKS Jarosław) oraz KS AZS AWF Warszawa I liga grupa A (sezon 2019/2020)
  8. rocznik 2000 – Gabriela Warias zawodniczka AZS UMCS Lublin I liga grupa A (sezon 2019/2020)
  9. rocznik 2000 – Paulina Lampara (wypożyczenie w sezonie 2017/2018 do
    I-ligowego SPR JKS Jarosław) oraz testy sportowe w I-ligowym SPR Olkusz
  10. rocznik 2000 – zawodniczki II-ligowego klubu sportowego SPR Handball Rzeszów: Paulina Lasek, Gabriela Warias, Julia Ginalska, Anna Stapińska, Anita Ziajka, Julia Nykiel, Weronika Bebło, Natalia Małek, Paulina Lampara.

Sebastian Pelc: Mamy wielu absolwentów którzy do dziś grają i są pierwszoplanowymi postaciami w zespole, np. Mateusz Świerk (zawsze w czołówce najlepszych strzelców II-ligi), Damian Kuras (aktualnie kontuzjowany ale swego czasu był na testach w I-ligowych drużynach KSZO Ostrowiec Św. czy MKS Padwa Zamość). W tym sezonie szansę dostali kolejni nasi zawodnicy/uczniowie: Michał Maj oraz Samuel Kędzior (wychowanek Juvenii Rzeszów) obaj uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie.

8) Jakie macie plany na przyszłość pod kątem poprawy jakości szkolenia oraz popularyzacji piłki ręcznej w Rzeszowie i okolicach?
Jakub Bober: Moim zdaniem Podkarpacki Okręgowy Związek Piłki Ręcznej musi podjąć działania związane
z popularyzacją naszej dyscypliny w całym województwie. Powinien organizować turnieje dla najmłodszych. Związek Podkarpacki musi ułożyć plan działania. Przede wszystkim trzeba przeanalizować, jak wygląda szkolenie w Polsce. Trzeba wzorować się na województwach, gdzie szkolenie dzieci wygląda wzorowo, a następnie wdrażać je u nas. Drugi punkt to ukształtowanie nowego kierunku w piłce ręcznej, trzeba szukać dzieci predysponowanych do współczesnych wymagań. Chodzi o odpowiednio skoordynowaną młodzież z potencjałem fizycznym i motorycznym. Do tego cel nadrzędny czyli zachęcenie do uprawiania sportu. Musimy zachęcać w szkołach podstawowych nauczycieli, aby chętnie prowadzili zajęcia z piłki ręcznej poprzez gry i zabawy oraz formy rywalizacji. Dużo pracy przed nami, ale przede wszystkim musi być więcej nauczycieli – pasjonatów piłki ręcznej, aby organizowali zajęcia
z piłki ręcznej, co pozwoli na rozwinięcie się tej pięknej dyscypliny.

Sebastian Pelc:
Plany na najbliższą przyszłość mamy sprecyzowane jasne i klarowne – utworzenie grup w młodszych rocznikach jak i Akademii Handballu przy współpracy z Fundacją Rozwoju Umiejętności Społecznych FRUMIS. Jesteśmy młodzi otwarci na nowe projekty stawiamy sobie ambitne cele, zapraszamy do współpracy!!!

Wywiad oraz zdjęcia SPR Handball Rzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszelkie prawa zastrzeżone